Prąd na kartę

Usłyszałeś o zaletach licznika na kartę lub prepaid i zastanawiasz się czy zainstalować taki licznik w Twoim domu? Obecny artykuł pozwoli Ci zrozumieć czym jest licznik na kartę i w jakich okolicznościach warto z niego skorzystać.
Licznik na kartę: co to jest?

Licznik na kartę (również nazwany licznikiem przedpłatowym lub licznikiem prepaid) jest licznikiem dzięki któremu płaci się za energię elektryczną przed jej zużyciem, to znaczy „z góry”. Działa on na tej samej zasadzie co telefon na kartę: najpierw doładowuje się licznik płacąc za daną ilość prądu przed jej zużyciem, otrzymuje sie kupon z kodem, który wprowadza sie do licznika. Licznik na kartę różni się od liczników standardowych gdzie płaci się za prąd na podstawie prognozy zużycia wykonanej przez dostawce prądu (z ewentualną korektą na końcu okresu rozliczeniowego) oraz od liczników elektronicznych pozwalających na rozliczenie rzeczywiste (płaci się za rzeczywiste  zużycie prądu przy rozliczeniu). Kiedy wykupiona ilość prądu zostaje zużyta, trzeba licznik na kartę doładować.

Licznik na kartę pozwala na większą kontrole kosztów. Pozwala ominąć ryzyko zadłużenia u dostawcy prądu. Jest dobrym rozwiązaniem dla właścicieli domów letniskowych i innych lokali wykorzystywanych sezonowo oraz chroni wlaścicieli którzy wynajmują mieszkania, domy lub garaże, przed niezapłaconymi przez najemców fakturami. Główną wadą licznika na kartę jest jednak ryzyko pozostania bez prądu w przypadku braku doładowania licznika.
Jak założyć licznik na kartę?

Każdy odbiorca ma prawo do licznika przedpłatowego. Wystarczy złożyć wniosek z prośbą o instalacje licznika przedpłatowego, do dostawcy prądu działającego na obszarze odbiorcy (PGE w zachodniej Polsce, ENERGA w północnej części kraju, ENEA w zachodniej i północnozachodniej Polsce, Tauron w południowej i w południowo-zachodniej Polsce i RWE w Warszawie i okolicy). Koszt instalacji takiego licznika jest w tym przypadku ponoszony przez odbiorce (klienci indiwidualni lub firmy) i wynosi 350-500 złotych w przypadku układu pomiarowo rozliczeniowego jednofazowego i 600-800 złotych w przypadku układu pomiarowo-rozliczeniowego trójfazowego. W rzeczywistości jednak jedynym dostawcą prądu, który proponuje instalacje licznika na kartę z inicjatywy odbiorcy jest dostawca ENERGA, działający w północnej części Polski.

Jak doładować licznik na kartę?

Licznik na kartę można doładować kupując dowolną ilość prądu przez internet, wypełniając formularz internetowy znajdujący się na stronie dostawcy energii elektrycznej, przez elektroniczne biuro obsługi klienta (eBOK) dostawcy prądu oraz w punktach sprzedaży (supermarkety, stacje benzynowe i sklepy spożywcze) z którymi dostawca współpracuje. Kupując energię elektryczną odbiorca otrzymuje dwudziestocyfrowy kod w którym jest zawarta ilość wykupionego prądu. Wprowadzając dwudziestocyfrowy kod do licznika na kartę, za pomocą klawiatury na liczniku, odbiorca doładuje licznik na kartę i ma dostęp do prądu. W tych przypadkach aktualizacja stanu konta następuje w trybie natychmiastowym. Jeżeli odbiorca doładuje licznik wykonując przelew bankowy, aktualizacja stana konta i dostęp do prądu może trwać od 15 minut (w przypadku przelewu z banku z którym dostawca prądu ma umowę o współprace) do jednego dnia roboczego (jeżeli przelew jest wykonany za pośrednictwem banku z poza listy banków z którymi dostawca współpracuje).
Czy licznik na kartę się opłaca?

Licznik na kartę wiąże się z dodatkowymi opłatami. W przypadku instalacji licznika na kartę proponowanego przez dostawce ENERGA z inicjatywy odbiorcy, opłaty są następujące:

przykład poniżej jest kalkulowany na podstawie korzystania z układu pomiarowo-rozliczeniowego trójfazowego z taryfą za energię elektryczną całodobową, z dwumiesięcznym okresem rozliczeniowym, ze średnim zużyciem 100 kWh miesięcznie, z opłatą za instalacje trójfazowego licznika na kartę w ratach miesięcznych oraz z doładowaniem licznika na kartę w punktach sprzedaży.

Przykład wydatku za pobór energii elektrycznej z licznikiem na kartę:
6,10 zł (opłata przysyłowa Operatora ENERGA) + 3,29zł (opłata przejściowa) + 1,60 (opłata abonamentowa) + [0,30zł + 0,31zł/kWh] * 100 (opłaty dystrybucyjne + opłaty abonamentowe) + 20,90zł (miesięczna opłata za instalację trójfazowego licznika przedpłatowego)+ 2,49zł (prowizja punktu sprzedaży)= 95,38 zł za miesiąc z licznikiem przedpłatowym ENERGA

Przykład wydatku za pobór energii elektrycznej z licznikiem standardowym:
6,10 zł (opłata przysyłowa Operatora ENERGA) + 3,29zł (opłata przejściowa) + 1,60 (opłata abonamentowa) + [0,30zł + 0,31zł/kWh] * 100 (opłaty dystrybucyjne + opłaty abonamentowe)= 71,99 zł za miesiąc z licznikiem przedpłatowym ENERGA

Okazuje się w tym przypadku że korzystanie z energii elektrycznej z licznikiem przedpłatowym jest o 23,39 zł droższe miesięcznie, od korzystania ze standardowego licznika.
Nasz wniosek

Wbrew pozorom korzystania z licznika na kartę nie pozwala na oszczędzanie na fakturach prądu. Ten sposób kontroli wydatków i ominięcie problemu zadłużenia u dostawcy prądu okazuje się wręcz przeciwnie bardzo kosztowny. Jednak licznik na kartę pozostaje dobrym rozwiązaniem dla właścicieli nieruchomości,  którzy chcą unikąć problemu niezapłaconych faktur energetycznych przez najemców, oraz dla osób posiadających nieruchomość z której korzystają sezonowo.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s